KONSTAUKTION

Stöd Syriens folk - köp en tavla!

AUKTIONEN ÄR AVSLUTAD PER MIDNATT 20 DECEMBER 2016 -
VINNANDE BUD NEDAN

Fine art print, signerad av konstnären Matilda Ruta och numrerad, på akvarellpapper i liten begränsad upplaga. Bilden är en originalillustration ur den Augustnominerade bilderboken Åka buss, skriven av Henrik Wallnäs. Boken handlar om en familj på flykt. Ett ex av boken Åka buss följer med på köpet. Bildyta 34 x 13 cm. Utropspris 700 kr. AKTUELLT BUD 1.900 KR

"Fågelflicka" av Nina Hemmingsson. 9x14 cm, signerad. Utropspris 900 kr.
AKTUELLT BUD 3.000 KR

"Frida Kahlo with the golden Wutang necklace" av Benny Cruz.
Storlek A3, digitalt lasertryck (signerad). Utropspris 500 kr. AKTUELLT BUD 1.500 KR

Signerat och monterat fotografi, c:a 50x40 cm. Utropspris 1.000 kr. Fotografen Katarina Malmström berättar: "Syrien, juli 1988. Jag var en ung fotograf och reste i landet för att höra och tala arabiska. Pojken bland tygerna träffade jag på marknaden i Homs." AKTUELLT BUD 1.400 KR

"Manhattan-octaverna" av Richard Ryan: Spektakulärt set om 12 sign. serigrafier (33x46,5 & 47x33 cm) med Manhattan-tema. Pryd en hel vägg el rama in och skänk bort styckvis!

Utrop 3.000 kr AKTUELLT BUD 3.900 KR

Hyllning till en bortgången ikon! "Bowie" av Mikael Altersten är en kombination av tavla och skulptur. Material: Trä och stål m. påbyggda distanser på baksidan.
Storlek c:a 60 x 80 cm, vikt c:a 10-13 kg. Utropspris 3.000 kr

Lägga ett bud?

"Vi" av Jenny Lundgren. Tusch på papper. 15 x 22 cm. Utropspris 700 kr. AKTUELLT BUD 1.100 KR

"Fyren" av Katarina Strömgård. Signerad. Digitalt tryck på akvarellpapper. Storlek c:a 30 x 35 cm. Utropspris 750 kr. AKTUELLT BUD 2.000 KR

"Amal" (Hopp) av Nabila Abdul Fattah, signerad, 30 x 40 cm. Utropspris 500 kr. AKTUELLT BUD 1.200 KR

"Flowers" ur serien Paper Cuts av Maria Thuresson. Collage tryckt på canvas, 30x40cm. Utrop 700 kr.
AKTUELLT BUD 1.500 KR

Tavlor av Sosi Ney, c:a 20x15 cm.
Akryl och hårdlack på spånskiva.
Utropspris 500 kr styck, 1.300 kr för alla tre. AKTUELLT BUD FÖR ALLA TRE: 1.300 KR

"Morro Carioca" av Paula Rindborg. 116x89cm - akryl och sprayfärg på duk. Utropspris 1.500 kr. AKTUELLT BUD 1.800 KR

Originalteckning av Elin Lucassi, ur boken "Jag är den som är den". Storlek c:a A3. Utropspris 1.000 kr. AKTUELLT BUD 2.000 KR